Jaká jsou podle kandidátů do AS nejdůležitější specifika FHS, která stojí za zachování ?

question-mark-42116_640

Humr se potřetí zeptal studentských kandidátů a kandidátek na jejich názory spojené s chodem Fakulty humanitních studií UK. Jaké jsou podle nich nejdůležitější specifika FHS, která stojí za to zachovat?

 

Šárka Bláhovcová:

Fakulta humanitních studií je specifická celá sama o sobě. Jeden z nejdůležitějších rysů vidím v možnosti navolit si skladbu předmětů dle zájmů a potřeb studenta a pestrou nabídku netradičních přednášek.

Petr Konůpka:

Pojetí vzdělání a vědy. FHS je zároveň velmi konzervativní i velmi moderní — ojedinělým způsobem dokáže zároveň čerpat z té nejhlubší tradice evropského myšlení i reagovat na nejaktuálnější výzvy. Především je však důležitý zvláštní duch fakulty, ať už na duchy věříte či nikoli.

Jaromír Mára:

Zamiloval jsem se do klišé o fakultě hledající smysl. Anonymnímu autorovi za něj moc děkuji. Neexistuje nic jako fhsák. Zkrátka ne. Každý si na fakultě kutá svou cestičku, během níž se na vlastní odpovědnost a s různícím se úspěchem učí kriticky myslet (a že to bolí), číst a psát – a bohužel neučí počítat (napravit!). Tohle vnímám jako zásadní specifikum a přínos, který je přes tlaky zvenku i z nitra fakulty bezpodmínečně nutné zachovat. Fakulta je nesmírně barvitá. Dýchá a žije. Je příliš mladá, než aby usnula v neměnnosti, v paragrafech a stařecké předvídatelnosti. Vždyť právě z originálních kontextů, střetu paradigmat a metaforického uchopení starého vzniká nové, svěží, pestré a užitečné. Byla by škoda, kdybychom se toho ve jménu konformity vzdali. A že už jsme se v několika dílčích příkladech párkrát opravdu vzdali.

Věra Vávrová:

Studium, které je pořád ještě liberální. Mnohost pracovišť a v nich pěstovaných oborů a jejich propojení v rámci bakalářského studia. A jako u minulého bodu: otevřenost a kolegialita naprosté většiny studentů i učitelů k sobě navzájem.

 

Pozn. redakce:

Adam Šimek a Vojtěch Štěrba odkazují zájemce o odpověď na své programy.

 

Pokud jste kandidátem a chcete odpovědět na naše anketní otázky. Napiště nám na náš mail redakce.humr@gmail.com.
 
Otázky:
1) Jste spokojeni se současnou podobou jazykového modulu? (výukou cizích jazyků)
2) Co by byly vaše priority, kdybyste byli v roli děkana?
3) Jaká jsou podle vás nejdůležitější specifika FHS, která stojí za zachování ?