Slovo šéfredaktora: slepý k houslím, nové obzory?

Do Humra jsem se chtěl přihlásit už dřív, ale tak nějak jsem se trochu bál povinností navíc, měl jsem obavy, že by toho na mě bylo moc a že bych pak nic nestíhal (šeredná mýlka chlapče!). Nakonec jsem se ale ve druháku přeci jen rozhoupal a na Humří schůzku zašel. Zní to jako nějaké formální jednání, ale pravda je docela jiná. Ano, probírá se na ní, co kdo kdy napíše, kdo má co v plánu a co se bude dít, ale také je to skvělá příležitost jak se pobavit, poklábosit o nejrůznějších věcech a i se tak něco dozvědět o fakultním zákulisí (třeba i to, jak udělat zkoušku – kdo nepřijde, nezjistí).

road-sign-63983_640

Máte strach ze psaní? Já ho docela měl, nevím, jestli to můžu říct nahlas – to abych případné zájemce nevyděsil – ale přesto: první článek, který jsem pro Humra napsal, byl tak strašný, že ani nevyšel. Nechtělo se mi jej ani upravovat – koneckonců nebylo co. Až tak byl špatný.

Neříkám vám to proto, abych vás vyděsil a odradil od psaní. Naopak. Žádný učený z nebe nespadl, a já už tuplem ne (přijdete-li na schůzku, snad vám ten můj text z legrace i ukážu). Chci tím naznačit, že vůbec nezáleží na tom, jak píšete, ale zdali máte chuť psát a ve psaní se zdokonalovat. Studentský časopis, v našem případě Humr, je pro to ideální prostředek. Humr vám nabízí tu úžasnou příležitost si psaní, focení, kreslení vyzkoušet, aniž byste se vlastně spálili – nedostanete špatnou známku, nikdo vám nevyhubuje, nikdo vám nic nestrhne z platu. Taková možnost se už nemusí naskytnout. Zkušenost, kterou vám Humr nabízí, pak můžete zužitkovat všude tam, kde budete potřebovat psané slovo – při psaní bakalářek, esejů i DKáček.

V titulku stojí „slepý k houslím, nové obzory“. Tak nějak jsem přišel k „šéfredaktořině“. Jako slepý k houslím. Věděl jsem, jak psát texty? Nu, nevěděl. Vím, jak řídit časopis? Nu, nevím. To však nevěděl snad nikdo přede mnou a nebude to vědět ani nikdo po mě. Jednou jsem se zeptal Filipa Schneidera z akademického senátu, jestli, když kandidoval, věděl, jak to na senátu chodí. Co myslíte? Věděl? Samozřejmě, že ne.

Na rovinu – v Humru nás je poměrně málo (je to taková hranice, kdy se ještě vůbec může mluvit o „redakci“) a dokud „nevím“ bude dominovat nad „zkusím“ tak u toho malého počtu zůstaneme.

Dejte proto šanci sami sobě, nebojte se onoho „nevím“ a přijďte na zcela nezávaznou schůzku Humra, která se bude konat v pondělí 13. 4. od 17:00 v Jinonicích. Mile rád Vás tam uvidím!

 

v pondělí 13. 4. od 17:00 v Jinonicích

Štítky: , ,