Úvod do hystérie

Ve vzduchu panuje hustá atmosféra. Hrobové ticho přerušuje jen zvuk otáčení papíru a škrábání propisek. S plně odevzdaným pohledem si pročítáte své odpovědi. Jen občas zvednete hlavu, abyste zkontrolovali, jak jsou na tom vaši kolegové. Co tam pořád ještě píšou? Nenapsal jsem toho málo? To jsou otázky, co se vám neustále honí hlavou. Po chvíli uznáváte, že jste již napsali všechno, co jste mohli. Zvedáte se ze židle a odnášíte svůj dvojlist osudu na stůl před člověka, který již za týden rozhodne o vaší budoucnosti. Ano, právě si procházíte poněkud hysterickou zkouškou z historie a za týden již budete vědět, zda jste byli úspěšní.

stamp-114438_1280

Ovšem podívejme se nyní na čísla a fakta. Úvod do historie je nejprobíranější zkouškou v prvním ročníku. Také se o ní tvrdí, že je z úvodů nejnáročnější. A ano, asi také bude, ovšem nenechejme se pohltit zbytečnou hysterií. Osobně jsem dokonce poznal člověka, který úspěšně absolvoval zkoušku z historie napoprvé a s kocovinou. To je jasný důkaz toho, že není tak strašná, jak jí někteří studenti vyšších ročníků démonizují, ale také nebude ani z těch lehkých, neboť jsem takového člověka poznal opravdu jen v jediném exempláři.

V čem je ale tak výjimečná a tak odlišná od ostatních úvodních zkoušek? V prvé řadě asi v rozsahu. U všech ostatních úvodních zkoušek kromě filosofie dostanete předepsanou jednu učebnici, v níž je vše, co ke zkoušce potřebujete. Zde na vás však čekají texty jednotlivých historiků, každý k danému tematickému okruhu otázek, které byste měli načíst a být schopni interpretovat. Ano, zatímco jinde vám stačí na naučení týden, zde potřebujete minimálně měsíc. Samozřejmě se tou hromadou textů probírat nemusíte. Řeknete si, vždyť dobře napsané zápisky musí stačit. Tento přístup má jednu řekl bych poněkud dětskou vadu a to, že jestli jsou Vaše výpisky dobře napsané, poznáte pravděpodobně až u zkoušky, což by se Vám mohlo trochu vymstít.

A nyní k těm slibovaným číslům. Každý rok se průměrně dostaví k zápisu 764 studentů. Na serveru www.infoprovsechny.cz byl 22. 1. 2015 podán dotaz ohledně úspěšnosti studentů u zkoušky z Úvodu do historie. Dotazu bylo vyhověno a zde jsou výsledky. Průměrná úspěšnost každého pokusu dle tohoto serveru od roku 2009 do roku 2015 je 60,32%. To je asi rozhodně víc, než většina z vás čekala. Do 4. semestru, v kterém byste již měli mít Úvod do historie splněný, dle stejného zdroje průměrně každý rok postoupí 242 studentů. Když vezmeme v potaz, že spousta lidí odejde z vlastní iniciativy, další spousta vypadne už na sociologii a další spousta si historii odloží do dalšího akademického roku, dojdeme vlastně k tomu, že ta úspěšnost zas až tak špatná není. Každopádně, jak se říká, jsou 3 typy lži. Je to lež, svatá lež a statistika. Takže realita může vypadat úplně jinak a rozhodně se nedoporučuje Úvod do hysterie podcenit.

Štítky: , , ,