Matouš Veselský

Jmenuji se Matouš Veselský, nyní jsem v 1. ročníku magisterského navazujícího oboru Historická sociologie, na FHS se tedy pohybuji už čtvrtým rokem.

volebni-foto

Na fakultě jsem toho jako student zažil docela dost. Pamatuji se, jak jsem poprvé vešel do prostor školy. Bylo to takové zvláštní a vlastně docela jasné: vůbec nic jsem nechápal. Ten vstup do zcela nového prostředí je vždycky tak trochu specifický a i vlastně docela zmatečný, kór pro mě v 19 letech. V tom říjnu 2013 mi moc a moc pomohlo, že jsem hned nějak první týden, bez toho aniž bych se domlouval s lidmi, které jsem potkal na přednášce a které jsem v té době znal stejně jen letmo,sám zašel na takovou seznamovací akci pro prváky, kterou tehdy organizovali starší studenti v čele s Josefem Blažejovským. Dodnes to považuji za klíčovou událost. Najednou jako by se zmatení začalo vytrácet a já konečně začal aspoň trochu chápat, co se kolem mě děje a následně pak, kde to jsem a kam směřuji. Trvalo to dost dlouhou dobu, co si budeme povídat, a i dnes mám pocit, že je tolik věcí, kterým prostě nerozumím – anebo jim z nějakého důvodu rozumětnedovedu.

Proč to celé píši? Proč do senátu? Snad je to možná ta nová výzva. V senátu se toho v poslední době stalo hodně a myslím, že spousta věcí se udělalo dost nešikovně. Samozřejmě nevím, jak konkrétně to na senátu v poslední době probíhalo, co se dělo. Jediné, co vím nebo co vidím,je, že jsou z něho všichni vyčerpaní a takoví zasmušilí. Slyšel jsem různé věci, ale nevidím do nich. A to bych chtěl svou kandidaturou změnit: začít rozumět.

Budu se snažit o propojení, nalézání mostů mezi oběma částmi akademické obce: mezi studenty a učiteli. Jedna věc je někoho zažít na semináři, na zkoušce, jiná na FHS Festu. Studentské akce, které pořádají Studenti FHS, z.s. nejsou opravdu jen pro studenty a když na nich chybí učitelé, je to škoda. Však hospoda nebo jakýkoli podobný prostor je takovou communitas, třetím místem anebo antistrukturou, kde jako by dosavadní role, role tam venku, přestávají platit, jsou jiné. A tak i tam může dojít k novému náhledu a třebas i ke změně k lepšímu. Možná by bylo fajn, kdyby se i senát jednou za čas setkal v neformálním prostředí…

Se vší úctou k předešlým studentským senátorům nemyslím si, že parita je ono řešení nedostatku zájmu studentů o školu a o senát. A hlavně: jednání o paritě, alespoň podle toho, co jsem slyšel, nadělalov senátu více škody než užitku. Proto rovnou říkám, že nebude-li v senátuvšeobecný zájem o paritu, sám ji iniciovat nebudu. Nevidím však problém v navýšení počtu studentských zastupitelů na sedm. Snad se budoucímu senátu podaří oslovit studenty a zvýšit jejich zájem jinak než paritou, která je dle mého soudu z různých důvodů zamknutou bránou.

Rád podpořím nejrůznější studentské aktivity. Koneckonců, bych byl přímo nadšen, kdyby se našel někdo, kdo by zkrášlil a vylepšil současné prostory v Jinonicích.

Budu-li zvolen a budete-li mít cokoliv, co Vám na FHS nevyhovuje, co Vás trápí a co byste případně chtěli nechat projednat na senátu, byl bych moc rád, když byste se na mě obrátili a to nejlépe osobně (na pivě, u té žluté věci před aulou v Jinonicích, ve studovně anebo kdekoliv jinde).